Kryesore Marrëzia vazhdon: 5 njerëz të vrarë, më shumë se 20 të plagosur...

Marrëzia vazhdon: 5 njerëz të vrarë, më shumë se 20 të plagosur në Teksas

Të paktën pesë njerëz u vranë dhe 21 u plagosën me armë zjarri në qytetet e Midland dhe Odessa në perëndim të Teksasit, thanë stacionet televizive lokale dhe policia. Midis të plagosurve janë tre oficerë policie. Midis viktimave ishte dhe vrasësi.

Policia thotë se i ai ishte një njeri i bardhë rreth 30 vjeç.

E gjitha filloi kur një oficer policie trafiku e ndaloi atë, por ky i fundit qëlloi mbi policin dhe më pas vodhi një kamion të Shërbimit Postar, duke vijuar të qëllonte njerëz rastësorë.

Ai më pas u ekzekutua pasi u rrethua në një parking. Tani për tani, policia ka refuzuar të zbulojë identitetin e tij.

Shefi i policisë në Odessa, Michael Gerke tha gjithashtu se motivi nuk dihej.

Kjo është gjuajtja e dytë masive në Teksas këtë muaj. Vetëm katër javë më parë, një njeri i armatosur vrau 22 njerëz në një gjuajtje masive në El Paso, e vendosur rreth 285 milje në perëndim të Odessa.

Kandidati presidencial demokrat i lindur në Teksas, Beto O’Rourke, tha pas ngjarjes: “Ne duhet t’i japim fund kësaj epidemie”.