21/10/2021
Tags Veting

Tag: veting

ONM: Elisabeta Imeraj “përgjoi” ndërkombëtarët dhe ndërhyri në KPK

Në një seancë të paprecedentë që zgjati thuajse 8 orë, përfaqësuesi i ONM-së, Theo Jacobs e akuzoi kryeprokuroren e Tiranës për një seri të...

KPK konfirmon në detyrë zv. Prokurorin e Përgjithshëm

Zv. Prokurori i Përgjithshëm, Thoma Jano është konfirmuar në detyrë. Vendimi është dhënë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit Jano ka rezultuar i pastër në...

Vettingu konfirmon në detyrë Ardi Veliun: Çfarë pasurie deklaroi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardit Veliu është konfirmua në detyrë nga Komisioni i Vettingut. Veliu ka qenë vetë i pranishëm në sallë,...

KPK shkarkon nga detyra anëtaren e Gjykatës së Posaçme

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Marsela Balilin. Gjatë seancës së...

KPK konfirmon në detyrë kryetarin e Gjykatës së Posaçme

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë gjyqtarin Sandër Simoni, kryetar i Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Sipas KPK, Simoni...

Vettingu “mbyll dyert” për 2019: Sa gjyqtarë e prokurorë janë shkarkuar

Është mbyllur Vettingu për vitin 2019. Ky vit ka qenë i mbushur plot me verifikime të prokurorëve dhe gjyqtarëve që prej vitesh janë në sistemin...

Vettingu edhe 600 dosje/ Shefja e ONM: Formimi i SPAK është...

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian dhe Shefe e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveva Ruiz Calavera deklaron se krijimi i SPAK është...

Kaloi vetting-un, Komisioneri Publik ankimon vendimin: Besim Hajdarmataj të shkarkohet

Komisioneri Publik, brenda afatit ligjor, ushtroi ankim në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, kundër vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për Besim Hajdarmataj,...

Shkarkohet gjyqtari i Apelit, nuk justifikoi dot pasurinë

Një tjetër gjyqtar ka ngecur në rrjetën e vetingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shpalli të hënën një vendimin negativ për gjyqtarin e Apelit Durrës,...

KPK konfirmon në detyrë prokurorin e “dosjeve të nxehta”

Prokurori Besim Hajdarmataj ka kaluar me sukses procesin e vetting-ut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka dhënë sot vendimin për Hajdarmatajn, prokuror pranë Prokurorisë...