01/02/2023
Authors Posts by American Eye

American Eye

59318 POSTS 0 Komente

Ambasadori Lu uron shqiptarët për Vitin e Ri

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu ka uruar të gjithë shqiptarët nëpërmjet faqes zyrtare të ambasadës në Facebook. “Të gjithë ne në ambasadën amerikane iu...

Papa:Të mos përsëriten ngjarjet e vitit 2017, të rikthehet paqja

Ati i Shenjtë Papa Françesku ka deklaruar gjatë ditës së sotme se viti 2017 u prish nga luftërat, padrejtësitë dhe gënjeshtrat, secili duhet të...

Për një vit më të mirë, nuk mjafton vetëm të lutesh

Nga Astrit Patozi Nuk ka vite të këqinj, por mund të ketë kohë dhe mundësi të shpërdoruara. Ndaj edhe urimi për një vit më të...

The Economist: 10 gjërat që mësuam gjatë 2017

2017 ishte padyshim një vit i pasur në ngjarje, gjetje dhe arritje. Por cilat ishin 10 gjërat më të rëndësishme që ne mësuam gjatë këtij...

“Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as...

Urime për 1937-ën! Nga Migjeni Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste...

Urrejtja e Vitit të Ri nga Antonio Gramshi: Një reflektim rreth...

Ky refleksion i gjatë i Antonio Gramshit është më shumë se një mendim rreth Vitit të Ri. Është një himn për pasurinë e jetës,...

NJË VIT I ÇMENDUR

Bedri Islami – Dita Për shumë kënd viti 2017 do të mbetet më i çmenduri në pluralizëm. I kishte të gjitha për të qenë i tillë:...

ANALIZA/ Shfaqja e parakohshme e fuqisë kineze dhe pasojat botërore

Nga Bruno Maçães Historia më e madhe e vitit është Kina, por jo historia se si Pekini përfitoi nga izolacionizmi i Donald Trump për të...

PD merr në mbrojtje prokuroren Rovena Gashi: E hoqi Rama si...

Partia Demokratike ka marrë sot në mbrojtje prokuroren Rovena Gashi. Kjo e fundit u shkarkua sot nga kryeprokurorja Arta Marku si drejtoreshës e Drejtorisë së...

Arta Marku bën ndryshimin e parë në Prokurori, largon të besuarën...

Prokurorja e Përgjithshme e përkoshme Arta Marku ka bërë ndryshimin e parë në stafin e Prokurorisë së Përgjithshme. Kështu, drejtoresha e Drejtorisë së Marrëdhënieve Juridiksionale...