20/09/2021
Tags Suedia

Tag: suedia

Mjekët dhe shkencëtarët suedezë: Qeveria po na çon drejt katastrofës

Derek Robertson Ura Øresund është një mrekulli inxhinierike që lidh qytetin suedez të Malmös dhe Kopenhagën dhe që në ditë normale transporton 70,000 njerëz çdo...

Suedia refuzon të izolohet: Ekspertët tregojnë strategjinë e tyre të relaksit

Suedia është një nga të paktat vende në botë që deri më tani ka refuzuar strategjinë e bllokimit për parandalimin e COVID-19, duke i...

Danimarka dhe Suedia, dy vende fqinje, por me politika izoluese kilometra...

Danimarka dhe Suedia bashkohen nga më shumë se vetëm një urë: pasuria, mirëqenia, taksat e larta janë vetëm disa prej gjërave të tyre të...

Suedia mendon izolimin e Stokholmit pas rritjes të rasteve me koronavirus

Suedia po mendon izolimin e kryeqytetit Stokholm nga pjesa tjetër e vendit pas rritjes së rasteve dhe vdekjeve me koronavirus. Sot vendi raportoi 71 vdekje...

Eksperimenti: Pse Suedia ndryshe nga Europa nuk ka marrë masa bllokuese

Suedia, ndryshe nga vendet e tjera evropiane që po aplikojnë masa të forta kufizuese, nuk ka ndërmarrë asnjë masë drakoniane. Ajo vazhdon të mbajë...

Suedi: Aty ku sulmet me bomba po bëhen të përditshme

Këtë vit në Suedi ka patur mbi 100 sulme me bomba, dyfish më shumë se një vit më parë. Policia suedeze duket e pafuqishme....

Danimarka dhe Suedia me kontrolle kufitare për të shmangur “importin e...

Danimarka dhe Suedia nuk do ta ndajnë më kufirin pa kontroll. Për shkak të rritjes së krimeve në Suedi, Danimarka ka deklaruar se do...

Peter Handke poshtërohet aty ku u nderua: Refuzohet nga një komunë...

Peter Handke nuk u ftua për një prezantim para nxënësve në komunën Rinkeby të Stokholmit, si pjesë e projektit “Nobel në Rinkeby”, njoftojnë mediat...

Bombat artizanale, arma e re që po trondit suedezët

Që prej fillimit të vitit, Suedia është bërë subjekti i një vale shpërthimesh kriminale, ku bombat artizanale janë kthyer në armën e re të...

Mbreti i Suedisë “tkurr” benefitet, u heq statusin mbretëror pesë nipërve...

Mbreti i Suedisë ka zvogëluar numrin e anëtarëve të familjes që do të vazhdojnë të marrin fonde nga taksapaguesit, duke u hequr statusin mbretëror...